Nabici w butelkę, czyli internetowe oszustwa

„Tania podróż”, „okazja – tanie wakacje”, „tanio odsprzedam wakacje” – takimi hasłami kuszą nas ogłoszenia w serwisach sprzedażowych oraz społecznościowych. Część z nich jest prawdziwa, ale zdarzają się także oszustwa. Podpowiadamy, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo i sprawdzić wiarygodność Sprzedającego?

1. Weryfikacja na podstawie dowodu zakupu
Poproś sprzedającego o potwierdzenie zakupu – może być z zamazanym numerem rezerwacji. Porównaj nazwisko z profilem na FB. Zwróć uwagę na datę urodzenia i miejsce zamieszkania. Oszuści nie zawsze dbają o wszystkie szczegóły i na tej podstawie można określić wiarygodność sprzedającego. Poproś także o pozostałe dokumenty z biura podróży: Ogólne warunki Świadczenia Usług, Dowód Ubezpieczenia, Opis hotelu itp.

2. Rozmowa telefoniczna lub na czacie
Często zdarza się, że już podczas pierwszej rozmowy ze sprzedającym „wyczujemy” złe intencje. Prosząc o dowód zakupu lub zadając trudne pytania, sprzedający traci cierpliwość i zaczyna być wulgarny, opryskliwy. Nie chcesz kupować wczasów od takiej osoby.

3. Forma rozliczenia
Oszuści często proponują rozliczenie transakcji poprzez płatność Blikiem/ czekiem, która jest trudna do namierzenia. Zaproponuj spotkanie w biurze podróży lub przeprowadzenie transakcji przez OTravel.pl, które zabezpieczy Ciebie jako kupującego i jeśli coś pójdzie nie tak lub oferta okazałaby się oszustwem – pieniądze w całości wrócą do Ciebie.

4. Profil na FB
Sprawdź, czy sprzedający wakacje na FB ma także u siebie dodane ogłoszenie o odsprzedaży rezerwacji. Jeśli komuś zależy na sprzedaniu wakacji – zaczyna od swoich znajomych i z pewnością umieści na swoim profilu informacje o wakacyjnej okazji. Oszustom łatwiej dodawać posty z wykradzionego profilu, trudniej umieścić post na tablicy/ profilu wykradzionego konta.

Mamy nadzieję, że fala oszustw, które ostatnimi czasy przelewa się przez serwisy www ucichnie, a użytkownicy znowu będą mogli bezpiecznie sprzedawać i kupować rezerwacje podróży. Pamiętaj, jeśli masz wątpliwości, co do wiarygodności sprzedającego – przeprowadźcie transakcję za pośrednictwem OTravel.pl - zaoszczędzisz nerwów i wątpliwości, co do zakupu wakacji.

Fot. Markus Spiske on Unsplash