Blog

Loty do Egiptu wznowione

Biura podróży oraz organizatorzy imprez wyjazdowych odetchnęli z ulgą, ponieważ od 22 sierpnia uruchomione zostały loty do Egiptu. W związku z koronawirusem loty z Polski do Egiptu zostały wstrzymane już na początku epidemii, o czym pisaliśmy [tutaj](https://otravel.pl/blog/egipt-traci-miliard-dolarow-miesiecznie). Kilka dni temu zostały także odblokowane imprezy turystyczne do Turcji. Egipt i Turcja to ulubione kierunki wakacyjnych podróży Polaków.

Egipt traci miliard dolarów miesięcznie

Z powodu koronawirusa i wstrzymania ruchu turystycznego na świecie, do Egiptu nie przyjechało ponad 400 tysięcy turystów. Dla tego kraju to strata ok. 4 miliardów złotych.

Nie tylko sieci hotelowe i linie lotnicze straciły na wstrzymaniu wakacji. Brak turystów spowodował też zamknięcie barów, restauracji, targów i bazarów. Do tej pory prace straciło ponad 200 tysięcy ludzi i nie zapowiada się na szybkie odmrożenie sytuacji.

Koronawirus - Itaka i TUI zawieszają wycieczki

W związku z zamknięciem granic dla ruchu pasażerskiego, największe polskie biura podróży wstrzymują wycieczki.

Od 15 marca granice morskie, lądowe oraz powietrzne zostały zamknięte dla ruchu pasażerskiego. Do kraju mogą wrócić Polacy przebywający za granicą i dla nich rząd prowadzi akcję "LotDoDomu", która ma na celu bezpieczne sprowadzenie rodaków do kraju. W związku z decyzjami rządowymi, najwięksi polscy touroperatorzy wstrzymali wycieczki. **Itaka informuje, że wyjazdy są zawieszone do 15 kwietnia, zaś biuro podróży TUI pisze o dacie 31 marca.**

Ile kosztuje przepisanie danych uczestników rezerwacji?

Nie możesz skorzystać z zakupionej rezerwacji i chcesz odsprzedać wakacje? Możesz to zrobić zmieniając dane uczestników podróży u organizatora.

Podróżny nie potrzebuje zgody biura podróży, aby przenieść swoje uprawnienia na inną osobę czy osoby. Istotne jest, aby osoby, na które przenoszone są uprawnienia, przyjęły wynikające z Umowy z przewoźnikiem obowiązki. **Czas na zmianę**

Koszty rezygnacji z wakacji

Nagła choroba, zmiana planów zawodowych, nieszczęście w rodzinie – to najczęstsze powody, dla których jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z wakacji zakupionych w biurze podróży lub noclegów kupionych przez internet. Każde odwołanie rezerwacji, o ile nie wykupiliśmy stosownego ubezpieczenia, wiąże się z niemałymi kosztami.

Biura podróży mają swoją politykę opłat za odstąpienie od umowy, w każdym jednak te koszty są bardzo wysokie i bardziej opłacalne staje się odsprzedanie wakacji niż rezygnacja u tour operatora.

Nabici w butelkę, czyli internetowe oszustwa

„Tania podróż”, „okazja – tanie wakacje”, „tanio odsprzedam wakacje” – takimi hasłami kuszą nas ogłoszenia w serwisach sprzedażowych oraz społecznościowych. Część z nich jest prawdziwa, ale zdarzają się także oszustwa. Podpowiadamy, jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo i sprawdzić wiarygodność Sprzedającego?

**1. Weryfikacja na podstawie dowodu zakupu**

Ponad trylion podróży rocznie!

Podróżujemy coraz więcej - liczba podróży zagranicznych w 2018 roku utrzymała kolejny rok tendencję wzrostową. Na całym świecie ludzie odbyli 1.4 tryliona wyjazdów zagranicznych.

Jak wskazuje UNWTO, czyli Światowa Organizacja Turystyki, to już dziewiąty rok z rzędu, kiedy branża turystyczna odnotowuje wzrost zarówno pod względem liczby podróży, jak też wydatków w tym sektorze. **Które regiony odnotowują największą liczbę podróży?**

Dni wolne w 2020 roku - jak rozplanować urlop

W 2020 roku dni wolne od pracy nie są tak dobrze ułożone, jak w ubiegłym roku. Niemniej odpowiednio planując urlop możemy zafundować sobie dłuższy odpoczynek.

Pierwsze wolne przypadnie w kwietniu z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku święta przypadają 12 kwietnia a lany poniedziałek 13 kwietnia. Rodzice dzieci szkolnych powinni pamiętać, że uczniowie mają wolne od szkoły już od Wielkiego Czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia. Warto w tym czasie zaplanować dłuższy wyjazd rodzinny.

Ferie zimowe 2020

Zbliżają się ferie zimowe. Jak co roku dzieci szkolne mają dwa tygodnie wolnego od zajęć. Zobaczcie, w jakich województwach i kiedy zaczynają się ferie.

Jako pierwsze odpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Dla nich ferie będą trwały w dniach **13.01-26.01.** **Od 20.01 do 02.02** wolne będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. **Od 27.01 do 9.02** - ferie mają dzieci z: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Podróże lekiem na stres i depresje

Podróże, wspólne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i zwyczajów oraz wspólne spędzanie czasu na wyjazdach ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Zbliża się Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Nasze plany noworoczne nie są wdrażane, silna wola zawodzi, a nadzieje, na lepszy 2020 rok zdążyły już stopnieć niczym śnieg na ulicach miast. Są jednak rzeczy, które mogą pomóc nam wyrwać się z ponurych stanów - podróże, planowanie wyjazdu, oglądanie zdjęć z wypraw i marzenia o kolejnych.

Pages