Blog

Ponad trylion podróży rocznie!

Podróżujemy coraz więcej - liczba podróży zagranicznych w 2018 roku utrzymała kolejny rok tendencję wzrostową. Na całym świecie ludzie odbyli 1.4 tryliona wyjazdów zagranicznych.

Jak wskazuje UNWTO, czyli Światowa Organizacja Turystyki, to już dziewiąty rok z rzędu, kiedy branża turystyczna odnotowuje wzrost zarówno pod względem liczby podróży, jak też wydatków w tym sektorze.

Które regiony odnotowują największą liczbę podróży?

Dni wolne w 2020 roku - jak rozplanować urlop

W 2020 roku dni wolne od pracy nie są tak dobrze ułożone, jak w ubiegłym roku. Niemniej odpowiednio planując urlop możemy zafundować sobie dłuższy odpoczynek.

Pierwsze wolne przypadnie w kwietniu z okazji Świąt Wielkanocnych. W tym roku święta przypadają 12 kwietnia a lany poniedziałek 13 kwietnia. Rodzice dzieci szkolnych powinni pamiętać, że uczniowie mają wolne od szkoły już od Wielkiego Czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia. Warto w tym czasie zaplanować dłuższy wyjazd rodzinny.

Ferie zimowe 2020

Zbliżają się ferie zimowe. Jak co roku dzieci szkolne mają dwa tygodnie wolnego od zajęć. Zobaczcie, w jakich województwach i kiedy zaczynają się ferie.

Jako pierwsze odpoczną dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Dla nich ferie będą trwały w dniach 13.01-26.01.

Od 20.01 do 02.02 wolne będą mieli uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Podróże lekiem na stres i depresje

Podróże, wspólne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i zwyczajów oraz wspólne spędzanie czasu na wyjazdach ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Zbliża się Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku. Nasze plany noworoczne nie są wdrażane, silna wola zawodzi, a nadzieje, na lepszy 2020 rok zdążyły już stopnieć niczym śnieg na ulicach miast.
Są jednak rzeczy, które mogą pomóc nam wyrwać się z ponurych stanów - podróże, planowanie wyjazdu, oglądanie zdjęć z wypraw i marzenia o kolejnych.

Gdzie na wakacje LATO 2020?

Serwis badający trendy w turystyce – Traveldata – dokonał analizy letnich kierunków i na ich podstawie opracowano ranking atrakcyjności wakacyjnych destynacji. Gdzie zatem warto wybrać się latem 2020 roku?

Wzięto pod uwagę kilka wskaźników:
- warunki klimatyczne w danym miejscu,
- jakość plaż,
- wskaźnik atrakcji,
- wskaźnik cen w danym miejscu,
- wskaźnik cen wycieczek samochodowych w wybranej destynacji.

Na podstawie powyższych wskaźników opracowano 10-punktową skalę, gdzie 0 oznacza – najmniej atrakcyjna, a 10 – najbardziej atrakcyjna.

Ceny wakacji w biurach podróży w górę

Ceny wycieczek w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku są wyższe niż ceny w roku bieżącym. Za 7 dniowe wakacje w formule all inclusive z wylotem z Warszawy dla 1 osoby w pokoju 2 osobowym zapłacimy drożej o prawie 200 zł.

Najbardziej, o 416 złotych, wzrosły ceny imprez turystycznych w Portugalii. Za wakacje na Cyprze zapłacimy o 246 złotych więcej, a Egipt podrożał o 234 złote w porównaniu z cenami, jakie płaciliśmy za wakacje w pierwszym tygodniu sierpnia 2019 roku.

Rekordowy 2019 rok dla branży turystycznej

Wyższe ceny, wyższe przychody, większa liczba klientów – tak można podsumować mijający rok 2019 w branży turystycznej. Mimo upadku Thomasa Cooka (w Polsce Neckermann) najwięksi touroperatorzy zaliczają rok do udanych i liczą na wzrosty w 2020 roku – czytamy w Pulsie Biznesu.

Itaka zakończy rok na poziomie ok. 885 tys. klientów, wzroście obrotów o ok. 7% i zysku zbliżającym się do 85 mln zł.
Tui szacuje, że obsłuży w 2019 roku ok 1 mln Klientów. Nie wskazuje jednak na dane dotyczące obrotu i zysku – będą znane na początku grudnia.

Gdzie na wakacje na ferie?

Zastanawiacie się, gdzie spędzić ferie zimowe? Serwis analizujący rynek turystyczny Traveldata dokonał podsumowania najbardziej atrakcyjnych kierunków zimowych wybieranych przez polskich turystów.

Wzięto pod uwagę: warunki klimatyczne w danym miejscu, jakość plaż, wskaźnik atrakcji, wskaźnik cen w danym miejscu, wskaźnik cen wycieczek samochodowych w wybranej destynacji.

Na podstawie powyższych wskaźników opracowano 10-punktową skalę, gdzie 0 oznacza – najmniej atrakcyjna, a 10 – najbardziej atrakcyjna.

Oferty Zima 2020 droższe niż przed rokiem

Z analizy serwisu Traveldata.pl wynika, że średnie ceny wycieczek w okresie ferii zimowych wzrosły o 266 złotych za osobę.

Porównano ceny imprez z okresu 28 stycznia – 3 lutego 2019 i ceny na okres 10-16 lutego 2020 roku dla 1 osoby dorosłej w pokoju 2 osobowym, przy wylocie z Warszawy i pobycie 7-dniowym.

Największy wzrost - o 687 zł - zanotowały wycieczki na Maltę. Za ferie na Cyprze trzeba zapłacić o 470 zł, a w Turcji o 436 zł więcej niż przed rokiem.

Odsprzedam wakacje – 5 przykazań sprzedającego

Wykupiłeś podróż, a z różnych powodów nie możesz z niej skorzystać? Choroba, zmiana planów zawodowych lub inne wydarzenie zmuszają Cię do rezygnacji z wakacji? Nie martw się – odsprzedaj wakacje na OTravel.pl.

Rezygnując z wakacji w biurze podróży lub w serwisach bookingowych tracisz wszystko lub znaczną część wpłaconych środków. Szczegółowo pisaliśmy o tym we wpisie na blogu „Koszty rezygnacji - porównanie”.

5 przykazań sprzedających wakacje, noclegi i rezerwacje:

Pages